SZKOŁA PODSTAWOWA im. gen. Franciszka Dzierzykraja Morawskiego w PUDLISZKACH FRIEDRICH - TSCHANTER - OBERSCHULEEILENBURG 
  Login or Zarejestruj się
•  Home  •  Dokumenty Szkoły  •  Home  •  Downloads  •  Your Account  •  Forums  • KONTAKT  • Przetargi  • Ochrona Danych Osobowych  •
 Godło Polski 
 Szkoła Partnerska 
FRIEDRICH - TSCHANTER - OBERSCHULE EILENBURG
Historia współpracy.
 Innowacje 
2015/2016
- Innowacje „Matematyka praktyczna, inspirująca, czarująca – matematyka inaczej…”

2014/2015
- Kęs z sensem
- Magia czytania
- Magiczny świat papieru…
- Razem możemy więcej
- Równe szanse – równy start
 Ankiety 
Czy Święto Latawca było fajna imprezą?

Tak, super...
Fajne
Takie sobie
Raczej słabe
Nie fajneWyniki
Ankiety

Głosów: 169
Komentarzy: 297
 Menu 
· Strona główna
· Absolwenci
· Kontakt
· Ankiety
· Archiwum
· Bmi
· Downloads
· Dziennik użytkownika
· FAQ
· Forum
· Kalendarz
· mtsf
· Przetargi
· Recenzje
· Sekcje
· Szukaj
· Top
· Twoja opinia
· Twoje konto
· Web Links
· Wyślij Newsa
· Zawartość
 Szczęśliwy Numer 
na dzień:       ®

23.10.2018

Regulamin
 Kogo my tu mamy? 
Witaj!

anonimowy

Nick
Hasło
KodKod
Podaj Kod
Zarejestruj

Członkostwo:
Ostatni: john9
Nowe dzisiaj: 0
Nowe wczoraj: 0
Wszystkie: 1446

Online [44]:
Gości: 44
Użytkowników: 0
Odwiedzin:
Dzisiaj: 8026
Wszystkich: 19745558
 Info od Admina 
  Gimpudliszki: Wycieczka do Niemiec 
GimpudliszkiSprawozdanie oraz fotoreportaż z wyjazdu do Niemiec.

Decyzję o wyjeździe do Drezna podjęliśmy latem 2004 roku. Sukces wcześniejszej wycieczki do Berlina (kwiecień 2004) i coraz bliższe kontakty z zaprzyjaźnioną szkołą niemiecką w Eilenburgu miały duży wpływ na nasz wybór.
Podczas mojego sierpniowego spotkania z dyrektorem szkoły w Eilenburgu, panem Gertem Mühlpfordtem, postanowiliśmy, że delegacje obu szkół złożone z dyrektorów, nauczycieli i przede wszystkim młodzieży spotkają się właśnie w Dreźnie. Obie grupy zaplanowały sobie jednodniowy pobyt w tym pięknym mieście tak, aby móc się spotkać i wspólnie spędzić czas. Wymagało to odpowiednich przygotowań i szeregu uzgodnień ze stroną niemiecką, która przygotowała dla nas kilka niespodzianek! Uczniowie obu szkół przygotowywali się do wyjazdu i spotkania, wykonując specjalne projekty na temat zabytków Drezna i jego historii (najlepsze z nich zostały zabrane na wycieczkę i przekazane uczniom z partnerskiej szkoły).
Wycieczka stała się również tematem kontaktów listownych. Miała być bowiem okazją do spotkania się tych uczniów, którzy od dłuższego czasu korespondują ze sobą.
20 maja wyruszyliśmy w podróż pod osobistą opieką pana Sławomira Kapały, właściciela Biura Podróży LAGUNA, który opowiedział nam wiele ciekawostek na temat Niemiec, Saksonii, samego Drezna i jego zabytków. Pięć godzin jazdy w tamtą stronę upłynęło nam zatem w wesołej atmosferze. Nasza grupa składała się z 37 uczniów naszego gimnazjum i Szkoły Podstawowej w Ciołkowie oraz 6 dorosłych uczestników. Obok pani dyrektor Bogumiły Szolc i jej męża pojechali z nami także nauczyciele: pan Senshaw W. Rufael, pan Tomasz Prałat i pani Hanna Dolata. Wszystkim dopisywał dobry humor, ponieważ trafiliśmy na piękną, ciepłą i słoneczną pogodę.
Całe przedpołudnie poświęciliśmy na zwiedzanie miasta. Pierwszym punktem programu było drezdeńskie lotnisko. Nowoczesny budynek portu lotniczego oraz startujące samoloty przypadły uczniom bardzo do gustu. W ruch poszły aparaty fotograficzne i błysnęły flesze. Następnie udaliśmy się do centrum miasta, gdzie rozpoczęliśmy spacer po Starym Mieście od zabytkowego nadbrzeża Łaby w kierunku Placu Teatralnego. Po drodze podziwialiśmy przebogatą barokową architekturę stolicy Saksonii z jej wspaniałymi budowlami takimi, jak: Albertinum, Semperoper, Schinkelwache, zamek Wettinów czy wreszcie słynny Zwinger. W związku z ograniczonym czasem zwiedzania wybraliśmy te miejsca, które wydały się nam najciekawsze. Poszliśmy więc do Galerii Drezdeńskiej na wystawę Alte Meister, gdzie podziwialiśmy dzieła najsłynniejszych mistrzów europejskich, m.in. Rubensa, Tycjana, Rafaella, Tintoretta czy bliskiego nam, Polakom, Canaletta. Następnie zwiedziliśmy zbrojownię, która szczególnie spodobała się chłopcom oraz słynny zbiór porcelany w Zwingerze, gdzie z kolei zachwycone były nasze panie i dziewczęta. Spacer po wewnętrznym dziedzińcu oraz pięknych tarasach Zwingeru pozostanie wszystkim z pewnością na długo w pamięci, w czym pomogły liczne „sesje fotograficzne” naszych uczniów.
Dodatkową atrakcją okazały się zdjęcia kręcone na dziedzińcu kamerą przez Niemców do jakiegoś programu lub filmu historycznego. Przepiękne stroje z XVII/XVIII wieku wywarły na nas duże wrażenie. I pewnie dłużej towarzyszylibyśmy tym zdjęciom, gdyby nie naglący nas czas i perspektywa bliskiego spotkania z przyjaciółmi z Eilenburga.
Po krótkim odpoczynku i drobnych zakupach udaliśmy się do gmachu saksońskiego Landtagu, czyli parlamentu, gdzie zaplanowane zostało nasze popołudniowe spotkanie z Niemcami. Strona niemiecka wykorzystała swoje prywatne kontakty z posłami do Landtagu i przygotowała dla nas niespodziankę w postaci możliwości zwiedzenia budynku. Po serdecznym przywitaniu się i zapoznaniu uczniów i nauczycieli rozpoczęło się wspólne zwiedzanie. Najpierw wysłuchaliśmy krótkiej prelekcji na temat roli i funkcjonowania Landtagu, a następnie uczestniczyliśmy przez około 20 minut w odbywającym się właśnie jego posiedzeniu! Było to bardzo ciekawe przeżycie umożliwiające nam porównanie kultury politycznej naszych zachodnich sąsiadów z polską kulturą polityczną. Wreszcie doszło do długo oczekiwanych rozmów między obu grupami. Nasi przyjaciele z Niemiec przygotowali przy wsparciu swoich posłów spotkanie w specjalnej sali konferencyjnej Landtagu. Jeden z obecnych posłów powitał serdecznie obie grupy, pochwalił naszą dotychczasową współpracę i życzył nam nie tylko jej utrzymania, ale i dalszego rozszerzenia. Podkreślił, że takie kontakty wpisują się doskonale w politykę współpracy regionalnej Unii Europejskiej, której jesteśmy członkami. Po jego przemówieniu przyszła kolej na wystąpienia dyrektorów, rozmowy nauczycieli i uczniów między sobą. Stronę niemiecką reprezentowało 20 uczniów pod opieką dyrektora Mühlpfordta, pani Gabrieli Zschau i jeszcze jednej nauczycielki. Obie strony wręczyły sobie okolicznościowe podarunki w postaci folderów i kalendarzy o szkołach oraz prezentacji multimedialnych na płytach CD.
Uczniowie wymienili się projektami o Dreźnie i adresami – nawiązano kilka nowych kontaktów. Słychać było nie tylko język niemiecki, ale również rozmowy po angielsku. Dyrektorzy i nauczyciele języków obcych podsumowali pozytywnie dotychczasowe kontakty i ustalili harmonogram dalszej współpracy. Po zrobieniu wspólnych pamiątkowych zdjęć przed Landtagiem pożegnaliśmy się w nadziei na szybkie ponowne spotkanie.
Po ponad 3 godzinach spędzonych z przyjaciółmi z Niemiec wsiedliśmy do autobusu, który dowiózł nas bezpiecznie do domu. Mimo dużego zmęczenia widać było uśmiechnięte twarze uczniów, co w połączeniu z ich bardzo dobrym zachowaniem podczas wycieczki było najlepszym podziękowaniem dla opiekunów. Nasz wyjazd oceniam pozytywnie i myślę, że nie jestem w tej ocenie odosobniony.

Robert Dolata

Wysłano dnia 21-05-2005 o godz. 16:46:27 przez jastpa
 
 Pokrewne linki 
· Więcej o Gimpudliszki
· Napisane przez jastpa


Najczęściej czytany artykuł o Gimpudliszki:
Raport z wewnetrznego mierzenia jakości pracy szkoły.

 Oceny artykułu 
Wynik głosowania: 3
Głosów: 2


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


 Opcje 

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych  Wyślij ten artykuł do znajomych


Associated Topics

Gimpudliszki


"Login" | Logowanie/Założenie konta | 0 komentarze
Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.


Komentowanie niedozwolone dla anonimowego użytkownika, proszę się zarejestrować
Web site powered by PHP-Nuke

JASTPA
2003

PUDLISZKI
Web site engine code is Copyright © 2003 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Tworzenie strony: 0.095 sekund

:: skyLineBlue phpbb2 style by Volize Web Solutions :: PHP-Nuke theme by www.nukemods.com ::