SZKOŁA PODSTAWOWA im. gen. Franciszka Dzierzykraja Morawskiego w PUDLISZKACH FRIEDRICH - TSCHANTER - OBERSCHULEEILENBURG 
  Login or Zarejestruj się
•  Home  •  Dokumenty Szkoły  •  Home  •  Downloads  •  Your Account  •  Forums  • KONTAKT  • Przetargi  • Ochrona Danych Osobowych  •
 Godło Polski 
 Szkoła Partnerska 
FRIEDRICH - TSCHANTER - OBERSCHULE EILENBURG
Historia współpracy.
 Facebook 
 Innowacje 
2015/2016
- Innowacje „Matematyka praktyczna, inspirująca, czarująca – matematyka inaczej…”

2014/2015
- Kęs z sensem
- Magia czytania
- Magiczny świat papieru…
- Razem możemy więcej
- Równe szanse – równy start
 Ankiety 
Czy Święto Latawca było fajna imprezą?

Tak, super...
Fajne
Takie sobie
Raczej słabe
Nie fajneWyniki
Ankiety

Głosów: 135
Komentarzy: 263
 Menu 
· Strona główna
· Absolwenci
· Kontakt
· Ankiety
· Archiwum
· Bmi
· Downloads
· Dziennik użytkownika
· FAQ
· Forum
· Kalendarz
· mtsf
· Przetargi
· Recenzje
· Sekcje
· Szukaj
· Top
· Twoja opinia
· Twoje konto
· Web Links
· Wyślij Newsa
· Zawartość
 Szczęśliwy Numer 
na dzień:       ®

19.01.2018

Regulamin
 Kogo my tu mamy? 
Witaj!

anonimowy

Nick
Hasło
KodKod
Podaj Kod
Zarejestruj

Członkostwo:
Ostatni: yaoxuemei
Nowe dzisiaj: 0
Nowe wczoraj: 0
Wszystkie: 1399

Online [32]:
Gości: 32
Użytkowników: 0
Odwiedzin:
Dzisiaj: 5874
Wszystkich: 17167106
 Info od Admina 
  ZSPiG: 10 lat współpracy i przyjaźni ze szkołą z Eilenburga 
ZSPiG Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Pudliszkach utrzymuje od dziesięciu lat bardzo dobre kontakty ze szkołą z Eilenburga (Saksonia). Zapoczątkowali je nauczyciele języka niemieckiego z obu szkół: pani Gabriele Zschau z Mittelschule-Ost w Eilenburgu oraz pan Robert Dolata z ZSPiG w Pudliszkach. Współpraca rozpoczęła się w październiku 2002 roku i polegała początkowo na wzajemnych kontaktach listownych i e-mailowych między uczniami i nauczycielami obu szkół, zarówno w ramach szkoły podstawowej, jak i gimnazjum. Z możliwości prowadzenia korespondencji z rówieśnikami z Niemiec skorzystało do dziś ponad 200 uczniów. Tematyka listów i e-maili dotyczyła różnych sfer życia młodzieży. Ich systematyczna wymiana zaowocowała w wielu przypadkach nawiązaniem długoletnich przyjaźni. Dzięki temu wzrosło wśród uczniów zainteresowanie językiem i krajem naszych zachodnich sąsiadów. Uczniowie zyskali dodatkową motywację do nauki, co zaowocowało ich sukcesami w szkolnych i pozaszkolnych konkursach j. niemieckiego.

W pierwszych miesiącach współpracy (wiosną 2003 roku) obie strony nakręciły i przesłały sobie nawzajem specjalne filmy video przedstawiające korespondujących uczniów, nauczycieli oraz szkoły.
W sierpniu 2004 roku delegacja z Pudliszek przebywała z wizytą w Eilenburgu, podczas której postanowiono zacieśnić współpracę między szkołami. Omówiony został plan dalszych działań obejmujący wymianę listów, współpracę nauczycieli oraz wspólną wycieczkę do Drezna. W listopadzie 2004 roku rozpoczęto oficjalną współpracę, której szczegóły zostały uzgodnione podczas spotkania dyrektorów obu szkół oraz nauczycieli języków obcych w Dreźnie w maju 2005 roku. Pierwszym efektem zacieśnienia współpracy było umożliwienie wymiany listów także w języku angielskim.
Spotkanie w Dreźnie, w którym wzięli udział również uczniowie, poprzedzone zostało realizacją w obu szkołach projektów na temat zabytków Drezna i jego historii (najlepsze z nich zostały zabrane na wycieczkę i przekazane uczniom z partnerskiej szkoły). Wycieczka stała się tematem listów i okazją do spotkania się zaprzyjaźnionych uczniów. Obok najważniejszych zabytków miasta zwiedziliśmy także saksoński Landtag, gdzie w specjalnej sali konferencyjnej odbyło się uroczyste spotkanie z Niemcami. Jeden z obecnych posłów pochwalił naszą dotychczasową współpracę, podkreślając, że takie kontakty wpisują się doskonale w politykę współpracy regionalnej Unii Europejskiej, której jesteśmy członkami. Obie strony wręczyły sobie okolicznościowe podarunki, a uczniowie nawiązali nowe kontakty w języku niemieckim i angielskim. Dyrektorzy i nauczyciele języków obcych podsumowali pozytywnie dotychczasową współpracę i ustalili jej dalszy harmonogram. Wówczas zrodził się pomysł wspólnej realizacji trzyletniego szkolnego projektu międzynarodowego SOCRATES COMENIUS 1, do którego zaproszono następnie szkołę rumuńską Scoala Generala „Lucian Blaga” z Devy.
W styczniu 2006 roku w Pudliszkach przebywała delegacja ze szkoły partnerskiej z Niemiec pod przewodnictwem dyrektora Gerta Mühlpfordta. Wizyta ta miała ścisły związek z planowanym projektem i była spotkaniem przygotowawczym. Przedstawiciele szkoły rumuńskiej uczestniczyli w nim za pośrednictwem telefonu i Internetu. Owocem wizyty był opracowany projekt pod tytułem: „Wpływ Unii Europejskiej na rozwój naszego regionu w XXI wieku”. Poprzez jego realizację chcieliśmy pokazać, jakie znaczenie dla przyszłości naszych regionów ma wdrażanie przez społeczeństwo, w tym uczniów i ich rodziny, założeń polityk horyzontalnych UE w zakresie ochrony środowiska, równouprawnienia kobiet i mężczyzn oraz wykorzystania nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych. Bardzo ważnym celem była również promocja nauki języków obcych wśród uczniów, którzy podczas trwania projektu mieli się ze sobą komunikować po niemiecku i angielsku. Projekt miał być realizowany w trzech rocznych etapach. Produktem finalnym miało być wspólne przygotowanie i opublikowanie w sieci strony internetowej z wykorzystaniem zebranej wcześniej dokumentacji multimedialnej z poszczególnych lat trwania projektu.
Przygotowany wniosek projektu został przedstawiony przez uczestniczące szkoły w odpowiednich agencjach narodowych programu SOKRATES. Na wniosek strony niemieckiej szkoła w Pudliszkach dostąpiła zaszczytu pełnienia funkcji szkoły koordynującej. W sierpniu 2006 roku wniosek projektu zyskał poparcie w agencjach narodowych w Niemczech i Polsce, ale nie został przyjęty przez oddział w Rumunii (problemy z finansowaniem), co spowodowało jego całościowe odrzucenie. Niemcy zaproponowali wówczas przygotowanie wymiany uczniów i nauczycieli tylko między naszymi szkołami, zapraszając nas do złożenia wizyty w Eilenburgu we wrześniu 2007 roku.
Uczniowie gimnazjum brali w związku z tym w roku szkolnym 2006/07 udział w całorocznym konkursie j. niemieckiego, w którym nagrodą był wyjazd na wymianę do Niemiec we wrześniu 2007 roku. Grupa polska nocowała w ośrodku wypoczynkowym nad jeziorem niedaleko Eilenburga. Bogaty program wizyty obejmował m.in. wspólne zwiedzanie Lipska, Eilenburga i jego okolic, wspólne zajęcia szkolne i sportowe uczniów polskich i niemieckich. Strona niemiecka przyjęła zaproszenie do złożenia rewizyty w Pudliszkach we wrześniu 2008 roku. W projekcie uczestniczyło 17 uczniów i 3 opiekunów z każdej szkoły (łącznie 40 osób) i to rozwiązanie stało się wzorem dla kolejnych wymian.
Latem 2008 roku doszło do połączenia Mittelschule-Ost z Friedrich-Tschanter Mittelschule w Eilenburgu, która przejęła kontakty z ZSPiG w Pudliszkach. Dyrektor nowej szkoły, pani Regina Schneider, zaproponowała podpisanie specjalnej umowy o współpracy bilateralnej naszych szkół, co nastąpiło w grudniu 2008 roku.
We wrześniu 2008 roku grupa uczniów i nauczycieli z Eilenburga, wśród nich pani Regina Schneider, przyjechała po raz pierwszy do Pudliszek. Goście z Niemiec nocowali u rodzin polskich, a program wizyty przebiegał pod hasłem „Europa bez granic”. W ramach projektu młodzież z obu szkół zwiedziła Leszno (zabytki, basen), Gostyń (Święta Góra) i Krobię, odwiedziła grób patrona naszej szkoły w Oporowie oraz Muzeum Regionalne w Grabonogu. Uczestnicy projektu spotkali się również z burmistrzem Krobi, panem Sebastianem Czwojdą, który nie tylko poparł pomysł wymiany, ale również udzielił wsparcia finansowego. Wspólne lekcje w szkole, zajęcia sportowe, zabawy i dyskoteka zintegrowały uczestników wymiany i zaowocowały nowymi, długoletnimi przyjaźniami.
We wrześniu 2009 roku miała miejsce wizyta w Niemczech pod przewodnictwem pani dyrektor Bogumiły Szolc. Młodzież polska i niemiecka zamieszkała razem w Szkolnym Centrum Kształcenia Grillensee w Naunhof koło Lipska. Wspólnie spędzony czas, wspólne posiłki i noclegi umożliwiły obu stronom wymianę doświadczeń, komunikację w języku niemieckim i angielskim oraz zawarcie nowych przyjaźni. Program pobytu zawierał obok tematyki historycznej elementy kulturalne, sportowe i ekologiczne. Uczniowie odwiedzili szkołę partnerską, gdzie brali udział we wspólnych zajęciach projektowych na temat swoich szkół, patronów, miejscowości i regionów oraz dżungli amazońskiej. Mogli również sprawdzić swoje zdolności manualne podczas zajęć plastycznych, a sprawność fizyczną podczas zawodów sportowych. Ważnymi punktami programu było zwiedzanie Eilenburga (m.in. centrum miasta, rynku, podziemi i wieży zamkowej) oraz Lipska (m.in. wizyta w Teatrze Młodego Świata, obejrzenie sztuki dla młodzieży (spotkanie z aktorami) oraz wystawy ekologicznej poświęconej Amazonii). Uczniowie spotkali się również z burmistrzem Eilenburga, panem Hubertusem Wackerem, który wyraził swoje uznanie oraz poparcie dla rozwoju współpracy między obu szkołami.
W 2010 roku gościliśmy ponownie grupę z Niemiec w Pudliszkach. Goście nocowali tym razem w hotelu w Gostyniu, a program ich wizyty przebiegał pod hasłem „Muzyka nie zna granic”. Uczestnicy projektu brali udział we wspólnych zajęciach tanecznych, muzyki i śpiewu. Słuchano wspólnie utworów F. Chopina. Uczniowie uczestniczyli również w lekcjach języka angielskiego i innych przedmiotów. Program obejmował także wizytę na basenie w Gostyniu oraz w parku linowym w Lesznie, zajęcia sportowe i zabawy integracyjne, wspólne ognisko, wyjazd do Poznania i zwiedzanie jego zabytków, obejrzenie operetki J. Straussa pt. „Wiedeńska krew”. Wspólna dyskoteka oraz prezentacja efektów projektu podczas pożegnalnego apelu dostarczyły wszystkim niezapomnianych wrażeń i jeszcze bardziej zintegrowały uczestników wymiany. Uczniowie komunikowali się dobrze po angielsku i niemiecku, a zawarte przyjaźnie były kontynuowane w formie listownej.
W 2011 roku nie doszło do wymiany uczniów w związku z remontem i przebudową szkoły niemieckiej. Do Eilenburga pojechała natomiast w sierpniu grupa 9 nauczycieli z Pudliszek. Celem wizyty była wymiana doświadczeń między nauczycielami obu szkół, zapoznanie polskich nauczycieli ze szkołą niemiecką oraz omówienie planu dalszej współpracy. Strona niemiecka przygotowała bogaty program pobytu obejmujący zarówno spotkania robocze, hospitacje różnych lekcji i zwiedzanie szkoły, jak też poznanie miejscowych atrakcji turystycznych. Podczas wizyty w szkole polscy nauczyciele spotkali się z uczniami i nauczycielami zaangażowanymi we współpracę między szkołami. Podsumowano także wcześniejsze kontakty. Podjęto decyzję o kontynuowaniu dotychczasowych form współpracy. W Eilenburgu nauczyciele z Pudliszek zwiedzili m.in. muzeum, zabytkowe podziemia pod górą zamkową, rynek oraz ratusz, gdzie spotkali się z władzami miasta. Wiceburmistrz Eilenburga, Jürgen Prochnow, wyraził swoje uznanie oraz poparcie dla rozwoju współpracy między obu szkołami i obiecał wsparcie finansowe. Polska grupa podczas swego pobytu w Saksonii zwiedziła również Drezno i Lipsk.
Dyrektor szkoły niemieckiej, pani Regina Schneider, zaprosiła dyrekcję naszej szkoły wraz z grupą uczniów i nauczycieli do złożenia wizyty w Eilenburgu w październiku 2012 roku. W obu szkołach chętni uczniowie mogli uczęszczać na zajęcia poświęcone współpracy polsko-niemieckiej.
Na początku września 2012 roku delegacja naszej szkoły w składzie: Bogumiła Szolc, dyrektor szkoły oraz Robert Dolata, nauczyciel języka niemieckiego i angielskiego, przebywała w Eilenburgu w związku z uroczystością oddania do użytku nowego budynku szkolnego. W uroczystości tej wzięło udział wielu gości związanych ze szkołą niemiecką oraz zaangażowanych w jej rozbudowę, miedzy innymi burmistrz Eilenburga, przedstawiciele władz oświatowych Saksonii, sponsorzy, wykonawcy, przedstawiciele zaprzyjaźnionych szkół, nauczyciele i rodzice. Bardzo miłym punktem uroczystości był program przygotowany przez uczniów i nauczycieli, w którym nie zabrakło elementów polskich związanych ze szkołą z Pudliszek i naszą dziesięcioletnią współpracą. Przybyli goście mieli okazję zwiedzić wyremontowany gmach starej szkoły oraz jej nową część. Udane połączenie nowoczesnej i zabytkowej architektury oraz bogate wyposażenie szkoły zrobiło na wszystkich duże wrażenie. Wizyta była kolejną okazją do zacieśnienia współpracy między naszymi szkołami.
W dniach 15-19 października 2012 roku udaliśmy się ponownie do Eilenburga w ramach kolejnej wymiany. Grupa polska została serdecznie przyjęta i ugoszczona przez rodziny niemieckie. Uczniowie mogli poznać nie tylko rzeczywistość szkolną, ale również codzienne życie kolegów i koleżanek z Niemiec. Program pobytu związany był z realizacją projektu pt. „Mamy tylko jeden świat”, który dotyczył problemów związanych z ekologią, ochroną środowiska, zmianami klimatu, efektem cieplarnianym i odnawialnymi źródłami energii. Uczniowie obu szkół odwiedzili Techniczne Ekologiczne Centrum Projektowe w Rabutz, gdzie mogli zdobyć wiedzę i doświadczenie potrzebne do realizacji projektu. Młodzież uczestniczyła też w zajęciach projektowych w szkole, przygotowując wspólną prezentację, a także w lekcjach języka angielskiego i innych przedmiotów. Wspólna nauka, posiłki i pobyt w szkole zostały urozmaicone spacerami po Eilenburgu, zakupami i wyjazdem do parku rozrywki Belantis koło Lipska, gdzie spędziliśmy naprawdę fascynujące popołudnie. W pożegnalny wieczór w auli szkoły spotkali się uczniowie, nauczyciele, rodzice i przedstawiciele władz miasta oraz prasy. Pani Zschau i pan Dolata podsumowali 10 lat współpracy, a uczniowie przedstawili rezultaty projektu. Wspólny program artystyczny, śpiewy i tańce sprawiły, że niełatwo było nam się rozstać z przyjaciółmi z Niemiec. Strona niemiecka przyjęła nasze zaproszenie do złożenia wizyty w Pudliszkach jesienią 2013 roku.
Dotychczasową współpracę należy ocenić bardzo dobrze, ponieważ pozwoliła naszym uczniom uwierzyć we własne siły i umiejętności językowe; sprawiła, że uczyli się dodatkowo języka niemieckiego i angielskiego, podejmowali szereg działań pozalekcyjnych, co z jednej strony zaowocowało sukcesami w konkursach językowych, a z drugiej wyposażyło ich w ważne umiejętności przydatne na kolejnych etapach kształcenia. Zebrane tu doświadczenia międzynarodowe wykorzystują w życiu prywatnym i szkolnym.

Robert Dolata

Wysłano dnia 29-10-2012 o godz. 08:16:22 przez jastpa
 
 Pokrewne linki 
· Więcej o ZSPiG
· Napisane przez jastpa


Najczęściej czytany artykuł o ZSPiG:
Dzień bez papierosa

 Oceny artykułu 
Wynik głosowania: 0
Głosów: 0

Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


 Opcje 

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych  Wyślij ten artykuł do znajomych


Associated Topics

ZSPiG


"Login" | Logowanie/Założenie konta | 0 komentarze
Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.


Komentowanie niedozwolone dla anonimowego użytkownika, proszę się zarejestrować
Web site powered by PHP-Nuke

JASTPA
2003

PUDLISZKI
Web site engine code is Copyright © 2003 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Tworzenie strony: 0.876 sekund

:: skyLineBlue phpbb2 style by Volize Web Solutions :: PHP-Nuke theme by www.nukemods.com ::