SZKOŁA PODSTAWOWA im. gen. Franciszka Dzierzykraja Morawskiego w PUDLISZKACH FRIEDRICH - TSCHANTER - OBERSCHULEEILENBURG 
  Login or Zarejestruj się
•  Home  •  Dokumenty Szkoły  •  Home  •  Downloads  •  Your Account  •  Forums  • KONTAKT  • Przetargi  • Ochrona Danych Osobowych  •
 Godło Polski 
 Szkoła Partnerska 
FRIEDRICH - TSCHANTER - OBERSCHULE EILENBURG
Historia współpracy.
 Facebook 
 Innowacje 
2015/2016
- Innowacje „Matematyka praktyczna, inspirująca, czarująca – matematyka inaczej…”

2014/2015
- Kęs z sensem
- Magia czytania
- Magiczny świat papieru…
- Razem możemy więcej
- Równe szanse – równy start
 Ankiety 
Czy Święto Latawca było fajna imprezą?

Tak, super...
Fajne
Takie sobie
Raczej słabe
Nie fajneWyniki
Ankiety

Głosów: 134
Komentarzy: 256
 Menu 
· Strona główna
· Absolwenci
· Kontakt
· Ankiety
· Archiwum
· Bmi
· Downloads
· Dziennik użytkownika
· FAQ
· Forum
· Kalendarz
· mtsf
· Przetargi
· Recenzje
· Sekcje
· Szukaj
· Top
· Twoja opinia
· Twoje konto
· Web Links
· Wyślij Newsa
· Zawartość
 Szczęśliwy Numer 
na dzień:       ®

16.01.2018

Regulamin
 Kogo my tu mamy? 
Witaj!

anonimowy

Nick
Hasło
KodKod
Podaj Kod
Zarejestruj

Członkostwo:
Ostatni: yaoxuemei
Nowe dzisiaj: 0
Nowe wczoraj: 0
Wszystkie: 1399

Online [25]:
Gości: 25
Użytkowników: 0
Odwiedzin:
Dzisiaj: 3379
Wszystkich: 17143315
 Info od Admina 
  ZSPiG: Wymiana szkolna z Niemcami 
ZSPiGW dniach 24-27 września 2007r. grupa uczniów i nauczycieli z Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Pudliszkach przebywała z wizytą w Eilenburgu (Saksonia) w zaprzyjaźnionej szkole niemieckiej Mittelschule Eilenburg-Ost. Wyjazd ten był kolejnym krokiem w zacieśnianiu współpracy między obu placówkami, która trwa nieprzerwanie od 2002 roku. Dotychczasowe kontakty listowne, e-mailowe oraz osobiste między uczniami, nauczycielami i dyrektorami obu szkół (wizyta w Eilenburgu w 2004r., spotkanie w Dreźnie w 2005r., wizyta w Pudliszkach w 2006r.) zostały teraz wzbogacone o coroczną wymianę szkolną.

Strona z gazety niemieckiej mówiacej o wizycie naszych uczniów w formacie .pdf - pobierz

W wymianie wzięło udział 16 uczniów pod opieką 2 nauczycieli: Roberta Dolaty (germanisty) i Tomasza Prałata (nauczyciela historii i WoS-u). Wyjazd był dla uczniów formą nagrody za udział i zwycięstwo w konkursach języka niemieckiego oraz za bardzo dobre wyniki w nauce w roku szkolnym 2006/07.
Podczas 4 dni pobytu młodzież zwiedziła miejscowość letniskową Reibitz, gdzie mieściła się nasza baza noclegowa, historyczne miasto Lipsk z licznymi zabytkami i przede wszystkim Eilenburg. Program pobytu przygotowany przez stronę niemiecką zawierał obok tematyki historycznej elementy kulturalne, sportowe i ekologiczne. Uczniowie z Pudliszek mieli przy tym liczne okazje do sprawdzenia swojej znajomości języka niemieckiego podczas częstych spotkań z rówieśnikami i nauczycielami ze szkoły partnerskiej (np. wspólne zwiedzanie czy lekcje) oraz w różnych sytuacjach dnia codziennego, np. podczas drobnych zakupów, w stołówce itp.
Na terenie malowniczo położonego ośrodka, w którym nocowaliśmy, uczniowie zwiedzili zabytkowy wiatrak z XVIII w. oraz kompleks parkowy. Spędzili również miłe chwile przy ognisku i grach sportowych.
Podczas zwiedzania Lipska młodzież poznała jego najważniejsze zabytki i miejsca godne uwagi: kościół Św. Tomasza, plac Augusta, kościół Św. Mikołaja, Stary Rynek, pomnik Bitwy Narodów pod Lipskiem, Nowy Ratusz, Rosyjski Kościół Pamięci, dworzec kolejowy, zabytkowe kamieniczki z wewnętrznymi dziedzińcami i pasażami handlowymi, miejsca związane z życiem i twórczością słynnych przedstawicieli kultury niemieckiej, m.in. J.W.Goethego, F.Schillera, J.S.Bacha, R.Wagnera, G.W.Leibniza czy Ludwika van Beethovena. Obok przykładów nowoczesnej architektury uczniowie mogli podziwiać budowle charakterystyczne dla różnych epok i stylów, np. gotyku, baroku, rokoko, klasycyzmu czy neorenesansu. Niezapomniane wrażenie pozostawił wjazd na dach wieżowca City, z którego mogliśmy podziwiać przepiękną panoramę Lipska i całej okolicy.
Pobyt w samym Eilenburgu przebiegał pod hasłem: "Historia i nowoczesność". Zwiedziliśmy fabrykę produkcji papieru należącą do międzynarodowego koncernu STORAENSO, w której młodzież zapoznała się z nowoczesnymi procesami produkcyjnymi (edukacja ekologiczna). Uczniowie poznali również najciekawsze zabytki i ciekawostki miasta, m.in. zabytkowy ratusz i rynek, pozostałości zamku na wzgórzu z wieżami widokowymi oraz główną ulicę handlową. Podczas pobytu na ratuszu spotkaliśmy się z burmistrzem Eilenburga, panem Hubertusem Wackerem, który podkreślił duże znaczenie tak bliskich kontaktów między naszymi szkołami dla wzajemnego poznawania się obu narodów, przełamywania stereotypów i budowania wspólnej przyszłości Europy. Uczniowie polscy i niemieccy opowiadali o swoich wrażeniach z pobytu w Lipsku, a dorośli o planach dalszej współpracy.
Bardzo ważna była wreszcie wizyta w szkole partnerskiej. Dyrektor Gert Mühlpfordt oprowadził nas po szkole, a następnie uczniowie wzięli udział we wspólnych zajęciach sportowych. Mogliśmy również sprawdzić swoje zdolności manualne podczas specjalnej lekcji łączącej elementy historii, geografii i zajęć technicznych, a poświęconej pamięci japońskiej dziewczynki Sodaku, która zmarła na chorobę popromienną w wyniku ataku atomowego na Hiroszimę. Wykonane przez nas żurawie w technice origami są bowiem symbolem pokoju na świecie. Ważnym elementem pobytu w szkole były bezpośrednie rozmowy z niemieckimi nauczycielami i uczniami, zwłaszcza tymi, którzy korespondują i przyjaźnią się od dłuższego czasu z naszą młodzieżą. Konieczność komunikowania się po niemiecku w ciągu 4 dni wymiany zmusiła uczniów z Pudliszek do wykorzystania posiadanych umiejętności językowych i jednocześnie zachęciła do dalszego ich rozwijania. Ilość wymienionych adresów domowych i e-mailowych, wspólnych rozmów, zdjęć i drobnych prezentów świadczy o tym, że dotychczasowe kontakty były udane, że będą kontynuowane, że powstały nowe przyjaźnie, które zaowocują w przyszłości.
Strona niemiecka przyjęła nas bardzo ciepło i życzliwie. Pani Gabi Zschau (germanistka) opiekowała się nami przez cały czas pobytu. Wieczór pożegnalny minął w serdecznej i wesołej atmosferze. Uczniowie z Eilenburga przygotowali dla nas specjalne przedstawienie pełne polskich melodii i piosenek śpiewanych w wersji niemieckiej. Polscy uczniowie przygotowali natomiast niemiecką piosenkę Nicoli pod tytułem "Ein bisschen Frieden" oraz jej polską wersję "Troszeczkę ziemi" (śpiewaną przez Eleni). Wspólne wykonanie tej piosenki po niemiecku i częściowo po polsku stanowiło punkt kulminacyjny całego wieczoru. Omówiono również szczegóły dalszej współpracy w zakresie kontaktów listownych oraz przez Internet. Dyrektor Mühlpfordt przyjął zaproszenie pani dyrektor Bogumiły Szolc do złożenia rewizyty przez grupę uczniów i nauczycieli z Eilenburga w ZSPiG w Pudliszkach we wrześniu 2008 roku. Tym samym wymiana szkolna między naszymi szkołami stała się faktem i ukoronowaniem kilkuletnich przygotowań.

Robert Dolata

Wysłano dnia 04-10-2007 o godz. 11:01:48 przez jastpa
 
 Pokrewne linki 
· Więcej o ZSPiG
· Napisane przez jastpa


Najczęściej czytany artykuł o ZSPiG:
Dzień bez papierosa

 Oceny artykułu 
Wynik głosowania: 0
Głosów: 0

Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


 Opcje 

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych  Wyślij ten artykuł do znajomych


Associated Topics

ZSPiG


"Login" | Logowanie/Założenie konta | 0 komentarze
Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.


Komentowanie niedozwolone dla anonimowego użytkownika, proszę się zarejestrować
Web site powered by PHP-Nuke

JASTPA
2003

PUDLISZKI
Web site engine code is Copyright © 2003 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Tworzenie strony: 0.112 sekund

:: skyLineBlue phpbb2 style by Volize Web Solutions :: PHP-Nuke theme by www.nukemods.com ::