Zmiany w kwestii wykorzystywania samochodu prywatnego w firmie

Jednym z częstych problemów, z jakimi mierzą się biura księgowe, jest konieczność odpowiedniego rozliczania wydatków związanych z wykorzystywaniem samochodu w firmie. Polscy przedsiębiorcy są w tej kwestii niemal równie kreatywni, co ustawodawca, który stara się jak może zmniejszać zakres ulg podatkowych i wszelkiego rodzaju odpisów, z jakich chcieliby skorzystać przedsiębiorcy.

W ramach usług księgowych w Koninie specjaliści od rachunkowości muszą często powściągać zapędy swoich klientów, które mogłyby naruszyć przepisy prawa. Częściej jednak mają szanse na podpowiedzenie klientom skutecznych rozwiązań, dzięki którym samochód może być mądrzej rozliczany. Za moment w prawie po raz kolejny pojawią się zmiany związane z rozliczaniem pojazdów. Jak to będzie teraz wyglądało? – www.fincare.com.pl

Samochód firmowy

Cały czas najprostszym i najlepszym rozwiązaniem, jakie w dodatku biura księgowe w Koninie zazwyczaj polecają swoim klientom, jest zakup pojazdu na firmę. Zazwyczaj jest to oczywiście jakiś rodzaj leasingu lub któraś z alternatyw dla niego, ale w tym miejscu jest to mniej istotne. Ważne jest to, że taki samochód w usługach księgowych traktowany jest jako najzwyklejszy w świecie element majątku trwałego przedsiębiorstwa.

Oznacza to, że samochód może być amortyzowany, koszty ponoszone w związku z jego eksploatacja są kosztami firmy, a do tego nie trzeba stosować żadnych innych wydumanych przepisów, które tylko mogą utrudniać radzenie sobie z gąszczem prawa podatkowego. Nie trzeba też nawet kupować nowego samochodu, bo zawsze można wnieść w aporcie posiadany obecnie pojazd. Nie zawsze jednak małe firmy chcą, by samochód był częścią majątku firmy. W takich sytuacjach można korzystać z samochodu prywatnego, ale jest to bardziej skomplikowane. – www.fincare.com.pl/biuro-rachunkowe,3.html

Samochód prywatny w firmie

Korzystanie z samochodu prywatnego w firmie jest naturalne z punktu widzenia przedsiębiorcy, ale dla firmy jest to problem, ponieważ element firmowy jest jednocześnie elementem prywatnym, a to dwa różne byty. Co więcej, wykorzystanie firmowe to tylko część ogólnego wykorzystania. Dlatego możliwe jest wliczanie jedynie 20% wydatków ponoszonych na samochód do kosztów uzyskania przychodu firmy. Na szczęście od przyszłego roku będziemy mogli liczyć na kilka ważnych usprawnień, dzięki którym zarządzanie taką sytuacją będzie łatwiejsze.

Najważniejsza za zmian to rezygnacja z tak zwanych kilo metrówek. Do tej pory biura rachunkowe musiały prowadzić dla swoich klientów odpowiednie ewidencje pojazdów, w których zamieszczane było wiele niezbyt interesujących informacji odnośnie pojazdu i sposobów jego wykorzystania.

W chwili obecnej po prostu przyjmuje się, że 20% wszystkich kosztów związanych z prywatnym samochodem to koszty firmy, co pozwala miedzy innymi odliczać cześć podatku VAT, chociaż niewielką. Dalej kluczowym elementem jest zawsze zachowywanie faktury sprzedaży paliwa czy faktury za realizacje usług związanych z samochodem.

Dodaj komentarz