Rękawiczki jednorazowe są lepsze

Nasze schematy myślowe są zazwyczaj dość proste. Jasny jest lepszy od ciemnego, ciepły jest lepszy od zimnego, a rzeczy wielokrotnego użytku są lepsze od tych, które wykorzystujemy jeden raz, a potem je wyrzucamy. Proste schematy myślowe mają jednak to do siebie, że bardzo często są najnormalniej w świecie błędne i wcale nie powinno to być dla nas jakimś specjalnym zaskoczeniem.

Dobrym przykładem takiego stanu rzeczy jest  chociażby producent rękawiczek jednorazowych, który teoretycznie produkuje towar niższej jakości, od którego za wiele nie zależy. W rzeczywistości zadanie producenta rękawiczek jednorazowych jest naprawdę bardzo istotne, a jego produkt ma ogromne znaczenie dla nas wszystkich. Zacznijmy jednak po kolei.

Po co nam rękawiczki?

W jakim celu stosujemy rękawiczki? Kolejna kwestia teoretycznie oczywista, a w praktyce bardzo skomplikowana. Okazuje się bowiem, że konkretnych przyczyn jest cały katalog. Na najwyższym stopniu abstrakcji można wyróżnić dwa scenariusze.

Po pierwsze, rękawiczki mają za zadanie ochraniać nas przed otoczeniem, na przykład jeśli są to grube rękawice robocze dla kogoś pracującego z ostrymi lub gorącymi rzeczami. Z drugiej strony, rękawiczki jednorazowe foliowe mogą przede wszystkim chronić to, czego my dotykamy.

Nasz dotyk może zaszkodzić próbkom w laboratorium czy przenieść zarazki na pacjenta w szpitalu. Trzecia sytuacja ma miejsce, kiedy świadomie lub nieświadomie roznosimy zanieczyszczenia i zarazki.

Z pomocą rękawiczek jednorazowych foliowych jesteśmy w stanie odciąć się od otoczenia na czas jakiegoś działania, a także samemu nic nie zabrudzić. Znakomity przykład w tym miejscu to wszelkiego rodzaju samoobsługowe sklepy, którym nie powinniśmy przynieść żadnych zarazków, a które i nas mogłyby czymś zarazić, gdybyśmy tak po prostu wkładali we wszystko ręce.

Jednorazówki

Rękawice foliowe jednorazowe sprawdzają się idealnie w trzecim z tych scenariuszy, co nie powinno dziwić. Równie dobrze moglibyśmy korzystać oczywiście z jakichś bardziej wytrzymałych rękawic, które starczałyby na dłużej, ale czy byłoby to praktyczne? – polpacking.pl

O rękawicę foliową się nie martwimy. Jest tania, nieskomplikowana, łatwa do recyklingu, więc w kilka chwil ją zakładamy i wyrzucamy. Coś bardziej trwałego trzeba czyścić, potem najlepiej jeszcze wysuszyć, wkładać i zakładać z zachowaniem odpowiednich procedur, a do tego bardzo martwić się, żeby przypadkiem takiej rękawicy nie uszkodzić. Jeśli coś się stanie z jednorazówką, po prostu bierzemy następną i w ogóle o tym nie myślimy.

W sytuacjach, kiedy taka opcja jest możliwa, stosowanie jakiejkolwiek bardziej trwałej alternatywy nie ma w zasadzie żadnego sensu, a czasami może zaszkodzić, ponieważ tą samą rękawiczką będziemy dotykali wielu różnych rzeczy, przez co nawet jeśli sami nic nie przynieśliśmy, to a naszych rękach możemy roznosić wiele różnych rzeczy. Rzeczy, z którymi weszliśmy w kontakt już po założeniu rękawic ochronnych.

Dodaj komentarz