Protetyka stomatologiczna i jej zakres

Każdy z nas powinien dbać o zęby i pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych w gabinecie stomatologicznym w Koninie. Jeżeli zapomnimy o odpowiedniej higienie jamy ustnej i przestaniemy chodzić do dentysty, nasze uzębienie będzie wymagało długotrwałego i wyjątkowo kosztownego leczenia. Ubytki w uzębieniu nie zawsze dadzą się uzupełnić wypełnieniem stomatologicznym, czasami potrzebny jest protetyk z Konina. Kto to jest i co ma wspólnego ze stomatologią?

Kilka słów o protetyce stomatologicznej

Protetyka stomatologiczna to jedna z dziedzin medycyny, zajmująca się odtwarzaniem uzębienia u człowieka. Czasami tracimy zęby w wyniku poważnych chorób i osłabienia organizmu, zdarza się również że zęby zostają wybite w wyniku jakiegoś wypadku, jednak najczęściej trwałe ubytki w zębach powstają przez fakt, że nie dbamy właściwie o stan naszego uzębienia, zapominając o higienie i regularnych kontrolach stomatologicznych w Koninie.

Kim zatem jest protetyk? To osoba która wykonuje uzupełnienia w uzębieniu, mogą to być uzupełnienia ruchome oraz stałe. Te drugie zwane są implantami i niestety są wykonywane tylko prywatnie. Jeżeli potrzebujemy fachowej porady protetyka z Konina, zawsze możemy zarejestrować się do niego w ramach umowy NFZ. Tam podejmiemy decyzję czy skorzystamy z protezy ruchomej czy stałej. Koszt protezy stałej jest dość wysoki, jednak w takim przypadku otrzymujemy komfort posiadania pełnego uzębienia.

Czym zajmuje się chirurg stomatolog?

To kolejna dziedzina medycyny z zakresu szeroko rozumianej stomatologii, a sam chirurg stomatolog zajmuje się trudnymi przypadkami usuwania pozostałości zębów bądź trzonów źle wrośniętych. Jeżeli nie da się ich usunąć w zwykłym gabinecie dentystycznym, wtedy otrzymujemy skierowanie do chirurga.

Nie każdy gabinet dentystyczny w Koninie świadczy wszystkie usługi z zakresu zabiegów stomatologicznych, zwykle dentysta zajmuje się tylko leczeniem i usuwaniem zębów bez konieczności zabiegu chirurgicznego. Kiedy chcemy wypełnić utracone uzębienie, musimy poszukać dobrego protetyka, a gdy ząb wrósł się w dziąsło, niezbędny do jego usunięcia będzie chirurg stomatolog.

Pamiętaj o regularnych wizytach

Tak samo, jak często odwiedzasz lekarza pierwszego kontaktu, powinieneś także pamiętać o wizytach u dentysty. Gabinet stomatologiczny to miejsce, gdzie powinno się bywać przynajmniej raz na 6 miesięcy, w celu skontrolowania uzębienia, a gdy pojawia się problem, wymagane jest natychmiastowe leczenie. Im mniejsze ubytki w zębach będziemy poddawać regularnemu leczeniu, tym rzadziej będziemy chodzić do dentysty w Koninie, a samo leczenie będzie krótkie i bezbolesne.

Dodaj komentarz