Wizyta gości z TOS z Eilenburga
Data: 25-09-2013 o godz. 08:12:19
Temat: ZSPiG


W dniach 16-20 września 2013 roku w ZSPiG w Pudliszkach przebywała z wizytą grupa 17 uczniów i 3 nauczycieli z zaprzyjaźnionej szkoły z Eilenburga. Była to już szósta wymiana uczniów oraz jedenaste spotkanie polsko-niemieckie w ciągu 11 lat dotychczasowej współpracy. Nasza szkoła partnerska zmieniła nazwę w związku z reformą szkolnictwa w Saksonii. Wcześniejsza nazwa Friedrich-Tschanter-Mittelschule (TMS) została zastąpiona przez Friedrich-Tschanter-Oberschule Eilenburg (TOS Eilenburg). Opiekunami grupy niemieckiej byli: Klaus Weber (wicedyrektor szkoły), Gabriele Zschau (germanistka, koordynatorka współpracy) oraz Sybille Bischoff (nauczycielka matematyki i WF). Stronę polską reprezentowali dyrektorzy Bogumiła Szolc i Paweł Jastrzębski oraz nauczyciele: Sylwia Żelichowska, Aldona Sznajder, Jagoda Grzelczak-Serwatka i Robert Dolata, którzy opiekowali się grupą polskich uczniów oraz czuwali nad przebiegiem projektu.

Tegoroczna wymiana przebiegała pod hasłem „Potrafię zrobić to sam”. Uczestnicy projektu mieli zapoznać się z procesami produkcji różnych materiałów, a następnie pracować z nimi, wytwarzając własne wyroby. W tym celu złożyli wizytę w Muzeum Stolarstwa i Biskupizny w Krobi, gdzie zapoznali się z tajnikami produkcji wyrobów z drewna, a następnie pod okiem pana Marka Hałasa wzięli udział w warsztatach stolarskich, których efektem były własnoręcznie wykonane i ozdobione świeczniki. Z kolei pobyt w hucie szkła Ardagh Glass S.A. w Gostyniu przybliżył im proces wyrobu produktów szklanych oraz pomógł lepiej zrozumieć specyfikę szkła jako materiału produkcyjnego. Wiedza ta przydała im się podczas własnoręcznej pracy z wyrobami szklanymi w trakcie zajęć w szkole. Pracowali również z innymi materiałami takimi, jak: plastik, metal czy mulina. Efektem ich pracy była różnorodna, kolorowa biżuteria wykorzystana później podczas wspólnej dyskoteki. Uczniowie wykonali również fantazyjne makijaże i fryzury, a także przygotowali sobie kolację według zaplanowanego wcześniej menu. Projekt zakończył się multimedialną prezentacją wszystkich wykonanych prac.
Młodzież niemiecka w wieku 12-15 lat nocowała u polskich uczniów i ich rodzin, dzięki czemu mogła poznać z bliska ich życie codzienne. Wspólnie spędzone dni i wieczory, wspólne zajęcia w szkole oraz wyjazdy sprzyjały silnej integracji uczniów z obu szkół, którzy komunikowali się w języku angielskim i niemieckim. W ramach projektu nie zabrakło przedsięwzięć o charakterze rekreacyjno-sportowym. Cała grupa projektowa spędziła niezapomniane godziny w parku linowym w Lesznie, w Centrum Sportu Malta w Poznaniu oraz w Galerii Malta.
Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu wielu instytucji i ludzi dobrej woli: Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, Gminy Krobia, firmy Ardagh Glass S.A. w Gostyniu, Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły OPERIS w Pudliszkach, Rady Rodziców przy ZSPiG w Pudliszkach, Rady Sołeckiej oraz KGW w Pudliszkach, nauczycieli i rodziców ZSPiG w Pudliszkach oraz dyrekcji ZSPiG w Krobi.
Efektem tej wymiany są nie tylko materialne prace uczniów, zdobyta wiedza i umiejętności, ale przede wszystkim dalsze lub nowe przyjaźnie, pozytywne emocje oraz ciekawe pomysły na dalszą współpracę. Już za rok, w październiku, przyjedzie do Pudliszek grupa nauczycieli z Eilenburga, a obie szkoły będą rozwijać i rozszerzać kontakty online zarówno na poziomie dyrekcji, jak też uczniów i nauczycieli. Uczniowie z obu szkół będą także realizować małe projekty w ramach współpracy grup PL-live i DE-live działających odpowiednio w obu szkołach.

Robert DolataArtykuł jest z SZKOŁA PODSTAWOWA im. gen. Franciszka Dzierzykraja Morawskiego w PUDLISZKACH
https://gimpudliszki.pl

Adres tego artykułu to:
https://gimpudliszki.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=993