Uroczystość Dnia Patrona w naszej szkole.
Data: 06-03-2018 o godz. 13:49:28
Temat: Szkoła Podstawowa


2 marca obchodziliśmy Dzień Patrona Stanisława Fenrycha – twórcy fabryki w Pudliszkach, który zasłynął pracowitością, troską o ludzi, pomysłowością i konsekwencją w działaniu. W uroczystości wzieło udział wielu gości, wśród których znaleźli się m.in. Burmistrz Krobi Sebastian Czwojda, Damian Walczak członek Zarządu Rady Powiatu Gostyńskiego, Genowefa Skrobała przewodnicząca Komisji Oświaty, Robert Kubiak dyrektor ds. operacyjnych w zakładzie w Pudliszkach oraz Michał Fenrych przedstawiciel rodziny patrona.

Dzień patrona

Fotorelacja, cz.1
Fotorelacja, cz.2
Fotorelacja, cz.3

aut. foto. Karina SzymankiewiczNasza szkoła przez kilka lat miała dwóch patronów. Szkoła podstawowa nosiła imię Franciszka Dzierżykraja-Morawskiego, a gimnazjum Stanisława Fenrycha. W 2017 roku w wyniku reformy oświaty zostały zlikwidowane gimnazja  i powstały ośmioklasowe szkoły podstawowe. W związku z tym, trzeba było dokonać wyboru patrona. Wspólną decyzją rodziców, nauczycieli i uczniów  opiekunem naszej szkoły został Stanisław Fenrych. Burmistrz Sebastian Czwojda gratulował takiego wyboru: „Uważam, że nie ma w Pudliszkach osoby, która byłaby lepszym patronem szkoły niż Stanisław Fenrych. (…) Warto brać przykład z tej postaci i stawiać sobie wysokie cele”. Podczas uroczystości dyrektor Bogumiła Szolc opowiedziała o nowościach wprowadzonych ostatnio w szkole oraz podziękowała za wsparcie i pomoc burmistrzowi Sebastianowi Czwojdzie oraz dyrektorowi Robertowi Kubiakowi.

Tego dnia wręczono również Odznaki Patrona. Wyróżnienia te można otrzymać na zakończenie  każdego etapu edukacyjnego za wyniki w nauce, działalność na rzecz szkoły i społeczeństwa oraz sukcesy w konkursach. W tym roku na Odznakę Patrona "zapracowało" aż 37 uczniów. Brązowe Odznaki otrzymali: Oskar Antkowiak, Łukasz Bartkowiak, Julia Biernaczyk, Natalia Biernaczyk, Maja Czwojdrak, Kamil Grządziel, Antoni Karolak Mridha, Ksawery Kędziora, Kacper Klimpel, Marcin Konarski, Mikołaj Łasicki, Wojciech Łasicki, Nina Matuszewska, Franciszek Mendyka, Julia Moryson, Sara Radoła, Alex Rąpała, Amadeusz Rolnik, Maria Serwatka, Wiktoria Sikora, Patryk Skrzypczak, Oliwia Szpruta, Kacper Zemelczyk, Wiktor Zygmunt. Srebrne Odznaki przyznano uczniom klas 6: Marii Adamczak, Dominice Celce, Wojciechowi Dykierowi, Annie Hądzlik, Alanowi Olejniczakowi, Natalii Pazole, Marcie Ptaszyńskiej, Oldze Skorczak, Wktorii Skrzypczak, Annie Szczepaniak i Marii Walczak, a Złote uczennicom klas III gimnazjum: Karolinie Gałce i Karinie Żelichowskiej. Nagrodzono także uczniów, którzy rywalizowali w konkursie wiedzy o patronie: Marię Walczak, Daniela Skórskiego i Mikołaja Chudego.

Ostatnim punktem obchodów święta był program artystyczny, w przygotowanie którego wiele trudu włożyli uczniowie i nauczyciele. Wystąpiło kilkudziesięciu artystów z naszej szkoły, Szkoły Filialnej w Ciołkowie oraz partnerzy placówki: podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Chwałkowie oraz uczniowie Szkoły Podstawowej im. Samuela Bogusława Lindego w Warszawie. Wyjątkowy był już sam początek przedstawienia, kiedy to uczniowie Szkoły Filialnej w Ciołkowie powitali zebranych w języku migowym, którego uczą się dzieci tej placówki. Całość apelu utrzymana była w konwencji znanego programu „Sensacje XX wieku”, a Bogusław Wołoszański przybył do Pudliszek, aby wyjaśnić skąd wzięły się tutaj gruszki na wierzbie. Wyjaśniając tę sensację prowadzący odwoływał się do życia i pracy Stanisława Fenrycha, by na końcu stwierdzić, że gruszki na wierzbie są symbolem osiągnięcia tego, co wydaje się nam nie możliwe. Taki sukces osiągnął w Pudliszkach Stanisław Fenrych, który z upadłego majątku stworzył świetnie prosperującą fabrykę. Całość wzbogaciły występy taneczne, śpiew, scenki kabratowe oraz gra na instrumentach.

Był to z pewnością wyjątkowy dzień dla całej szkolnej społeczności.

Anna PrzybyłArtykuł jest z SZKOŁA PODSTAWOWA im. gen. Franciszka Dzierzykraja Morawskiego w PUDLISZKACH
https://gimpudliszki.pl

Adres tego artykułu to:
https://gimpudliszki.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1767