Biskupizna, to nasz region.
Data: 30-11-2017 o godz. 11:11:46
Temat: Szkoła Podstawowa


Pod takim tytułem we wtorkowy poranek odbyły się zajęcia dla uczniów klas I - III w Szkole w Pudliszkach i Ciołkowie. Prowadziła je Pani Beata Kabała, od pokoleń związana z Biskupizną, a reprezentująca  obecnie Gminne Centrum Kultury i Rekreacji im. Jana z Domachowa Bzdęgi w Krobi.

Biskupizna


Fotorelacja ze spotkania

Pani Kabała, w sposób bardzo przystępny i ciekawy wprowadziła dzieci w tematykę folkloru i nauki o regionie. Zaprezentowała stroje dziecięce (od tego, w którym sama sypała kwiatki jako dziecko),i damskie, omawiając wszystkie jego elementy: tiulowe czepce- tzw.: kopki, halki, spódnice, czym wzbudziła wielkie zaciekawienie wśród uczniów. Pani Beata omówiła także element stroju męskiego, na podstawie kapeluszy pokoleniowych.

Tradycja, to także język bardzo ciekawy i czasami do dziś funkcjonujący w wielu rodzinach i przekazywany z pokolenia na pokolenie, w sposób bardziej lub mniej świadomy. Uczniowie mieli możliwość rozpoznawania słownictwa i skonfrontowania z językiem używanym w domu np.:

  • słońce  -  klara
  • ubrania – lumpy
  • jedna kromka chleba – sznytka, skibka
  • okulary - bryle
  • pies -  kejter.

Śmiechu i zabawy było wiele. Dzieci  uczyły się krótkich przyśpiewek oraz tańców. Poznały utwory śpiewane na różne okazje i odtańczyły wspólnie taniec. Otrzymały także kolorowankę pary biskupiańskiej do pokolorowania.

Biskupizna uznana została za mikroregion folklorystyczny południowo – zachodniej Wielkopolski. Dzięki swoim bogatym, wciąż żywym zwyczajom. Tradycje kulturowe Biskupizny znajdują się  na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

Bardzo serdecznie dziękujemy Pani Beacie Kabała, za zaprezentowanie w ciekawy sposób informacji o regionie.Artykuł jest z SZKOŁA PODSTAWOWA im. gen. Franciszka Dzierzykraja Morawskiego w PUDLISZKACH
https://gimpudliszki.pl

Adres tego artykułu to:
https://gimpudliszki.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1746