SZKOŁA PODSTAWOWA im. gen. Franciszka Dzierzykraja Morawskiego w PUDLISZKACH Dziennik Internetowy 
  Login or Zarejestruj się
•  Home  •  Dokumenty Szkoły  •  Home  •  Downloads  •  Your Account  •  Forums  • KONTAKT  • Przetargi  • Ochrona Danych Osobowych  •
 Godło Polski 
 Szkoła Partnerska 
FRIEDRICH - TSCHANTER - OBERSCHULE EILENBURG
Historia współpracy.
 Innowacje 
2015/2016
- Innowacje „Matematyka praktyczna, inspirująca, czarująca – matematyka inaczej…”

2014/2015
- Kęs z sensem
- Magia czytania
- Magiczny świat papieru…
- Razem możemy więcej
- Równe szanse – równy start
 Ankiety 
Czy Święto Latawca było fajna imprezą?

Tak, super...
Fajne
Takie sobie
Raczej słabe
Nie fajneWyniki
Ankiety

Głosów: 169
Komentarzy: 297
 Menu 
· Strona główna
· Absolwenci
· Kontakt
· Ankiety
· Archiwum
· Bmi
· Downloads
· Dziennik użytkownika
· FAQ
· Forum
· Kalendarz
· mtsf
· Przetargi
· Recenzje
· Sekcje
· Szukaj
· Top
· Twoja opinia
· Twoje konto
· Web Links
· Wyślij Newsa
· Zawartość
 Szczęśliwy Numer 
na dzień:       ®

22.10.2018

Regulamin
 Kogo my tu mamy? 
Witaj!

anonimowy

Nick
Hasło
KodKod
Podaj Kod
Zarejestruj

Członkostwo:
Ostatni: john9
Nowe dzisiaj: 0
Nowe wczoraj: 0
Wszystkie: 1446

Online [46]:
Gości: 46
Użytkowników: 0
Odwiedzin:
Dzisiaj: 5882
Wszystkich: 19743414
 Info od Admina 
  ZSPiG: Wizyta gości z TOS z Eilenburga 
ZSPiGW dniach 16-20 września 2013 roku w ZSPiG w Pudliszkach przebywała z wizytą grupa 17 uczniów i 3 nauczycieli z zaprzyjaźnionej szkoły z Eilenburga. Była to już szósta wymiana uczniów oraz jedenaste spotkanie polsko-niemieckie w ciągu 11 lat dotychczasowej współpracy. Nasza szkoła partnerska zmieniła nazwę w związku z reformą szkolnictwa w Saksonii. Wcześniejsza nazwa Friedrich-Tschanter-Mittelschule (TMS) została zastąpiona przez Friedrich-Tschanter-Oberschule Eilenburg (TOS Eilenburg). Opiekunami grupy niemieckiej byli: Klaus Weber (wicedyrektor szkoły), Gabriele Zschau (germanistka, koordynatorka współpracy) oraz Sybille Bischoff (nauczycielka matematyki i WF). Stronę polską reprezentowali dyrektorzy Bogumiła Szolc i Paweł Jastrzębski oraz nauczyciele: Sylwia Żelichowska, Aldona Sznajder, Jagoda Grzelczak-Serwatka i Robert Dolata, którzy opiekowali się grupą polskich uczniów oraz czuwali nad przebiegiem projektu.

Tegoroczna wymiana przebiegała pod hasłem „Potrafię zrobić to sam”. Uczestnicy projektu mieli zapoznać się z procesami produkcji różnych materiałów, a następnie pracować z nimi, wytwarzając własne wyroby. W tym celu złożyli wizytę w Muzeum Stolarstwa i Biskupizny w Krobi, gdzie zapoznali się z tajnikami produkcji wyrobów z drewna, a następnie pod okiem pana Marka Hałasa wzięli udział w warsztatach stolarskich, których efektem były własnoręcznie wykonane i ozdobione świeczniki. Z kolei pobyt w hucie szkła Ardagh Glass S.A. w Gostyniu przybliżył im proces wyrobu produktów szklanych oraz pomógł lepiej zrozumieć specyfikę szkła jako materiału produkcyjnego. Wiedza ta przydała im się podczas własnoręcznej pracy z wyrobami szklanymi w trakcie zajęć w szkole. Pracowali również z innymi materiałami takimi, jak: plastik, metal czy mulina. Efektem ich pracy była różnorodna, kolorowa biżuteria wykorzystana później podczas wspólnej dyskoteki. Uczniowie wykonali również fantazyjne makijaże i fryzury, a także przygotowali sobie kolację według zaplanowanego wcześniej menu. Projekt zakończył się multimedialną prezentacją wszystkich wykonanych prac.
Młodzież niemiecka w wieku 12-15 lat nocowała u polskich uczniów i ich rodzin, dzięki czemu mogła poznać z bliska ich życie codzienne. Wspólnie spędzone dni i wieczory, wspólne zajęcia w szkole oraz wyjazdy sprzyjały silnej integracji uczniów z obu szkół, którzy komunikowali się w języku angielskim i niemieckim. W ramach projektu nie zabrakło przedsięwzięć o charakterze rekreacyjno-sportowym. Cała grupa projektowa spędziła niezapomniane godziny w parku linowym w Lesznie, w Centrum Sportu Malta w Poznaniu oraz w Galerii Malta.
Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu wielu instytucji i ludzi dobrej woli: Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, Gminy Krobia, firmy Ardagh Glass S.A. w Gostyniu, Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły OPERIS w Pudliszkach, Rady Rodziców przy ZSPiG w Pudliszkach, Rady Sołeckiej oraz KGW w Pudliszkach, nauczycieli i rodziców ZSPiG w Pudliszkach oraz dyrekcji ZSPiG w Krobi.
Efektem tej wymiany są nie tylko materialne prace uczniów, zdobyta wiedza i umiejętności, ale przede wszystkim dalsze lub nowe przyjaźnie, pozytywne emocje oraz ciekawe pomysły na dalszą współpracę. Już za rok, w październiku, przyjedzie do Pudliszek grupa nauczycieli z Eilenburga, a obie szkoły będą rozwijać i rozszerzać kontakty online zarówno na poziomie dyrekcji, jak też uczniów i nauczycieli. Uczniowie z obu szkół będą także realizować małe projekty w ramach współpracy grup PL-live i DE-live działających odpowiednio w obu szkołach.

Robert Dolata

Wysłano dnia 25-09-2013 o godz. 08:12:19 przez jastpa
 
 Pokrewne linki 
· Więcej o ZSPiG
· Napisane przez jastpa


Najczęściej czytany artykuł o ZSPiG:
Dzień bez papierosa

 Oceny artykułu 
Wynik głosowania: 0
Głosów: 0

Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


 Opcje 

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych  Wyślij ten artykuł do znajomych


Associated Topics

ZSPiG


"Login" | Logowanie/Założenie konta | 0 komentarze
Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.


Komentowanie niedozwolone dla anonimowego użytkownika, proszę się zarejestrować
Web site powered by PHP-Nuke

JASTPA
2003

PUDLISZKI
Web site engine code is Copyright © 2003 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Tworzenie strony: 0.316 sekund

:: skyLineBlue phpbb2 style by Volize Web Solutions :: PHP-Nuke theme by www.nukemods.com ::